Polgármester: Bodó Tamás
Jegyző: Pintér Csilla
Cím: 8777 Homokkomárom Jókai M. u. 18.
Tel: 93/356-116
Honlap: www.homokkomarom.hu
E-mail: hkoma@axelero.hu

A település első írásos említése 1293-ban történt Kamar, Humukcamar alakokban. Az Árpád-házi királyok idejében királyi birtok volt. Szent István király elrendelte, hogy minden tíz falu építsen magának templomot, így biztosra vehető, hogy itt is felépítették azt, hiszen a régi írások arról is szólnak, hogy egyházas hely volt. A településen 1360 táján telepedtek le Szent Pál remetéi, a Pálos szerzetesrend tagjai. Az itt 90 évig tartó török megszállás alatt a falu és vele együtt a templom és plébánia szinte teljesen elpusztult. Homokkomárom ismert és kedvelt zarándokhely Dél-Zalában. A XVIII. század első felében létesített Kegytemplom főoltára Madonna kegyképét, valamint Szent Félix vértanú csontvázát őrzi. A Mária kegyhely eredete az 1700-as években egy, a szabadban talált sértetlen Mária képhez kapcsolódik. A templom melletti kolostorban jelenleg a Nyolc Boldogság Katolikus Közösség talált otthonra. Minden hónap 13-a engesztelő zarándoklat napja. A település borvidék rangú szőlőheggyel rendelkezik, ami február végén rangos borversenynek ad otthont.

Történelem:
Nagykanizsától közúton 13 km-re északnyugatra, a Principális völgy peremén elhelyezkedő település. A jelenleg ismert legrégibb írás 1293-ban Humukcumar néven említi, mai elnevezése 1741-től ismeretes. Neve a szláv eredetű Kamar személynévre vezethető vissza, míg a homok előtag a talajviszonyokra utal. A 16. században több nemesi család lakta, tehát jelentős település lehetett. 17. században sokat szenvedett a rablásoktól, végül pusztává vált. 1777-ben magyarul, németül és horvátul is prédikáltak a papok, jelezvén, hogy a török idők után nemcsak egy helyről érkeztek a betelepülők. 1747-ben Kanizsáról ferences atyák érkeztek, letelepedtek, de kolostoruk 1777-ben leégett. A falun kívül találjuk a dombra épült római katolikus templomot, amelyet 1722-ben kezdtek építeni, de csak 1744-ben fejezték be, Batthyány Lajos kegyurasága idején. Az 1878-as renoválást 1939-40-ben követte egy nagyobb, amikor feltárták a torony alatti kriptát és elnevezték altemplomnak. Homlokzata oromzatos, gazdagon díszített oszlopos főoltárán Madonna kegykép, valamint Szent Félix vértanú csontváza. Szép rokokó szószéke van. Mellette áll az 1774-ben barokk stílusban épült emeletes ferences zárda. Ma a Nyolc Boldogság Katolikus Közösség otthona. Minden hónap 13-a engesztelő zarándoklat napja.

Rendezvények:
- Március végén vagy április elején borversenynek ad otthont a település.
- Homokkomárom Önkormányzata minden év július elején kerékpáros zarándoklatot szervez a Dél-Dunántúlon, Máriagyüd és Homokkomárom között, első alkalommal 2000-ben.
- Minden év szeptember második hétvégéjén van a borvidéki rangú szőlőhegyre épülő "SZÜRETI BÚCSÚ". A kulturális, sport-és ügyességi versenyek mellett megrendezésre kerül a "MISEBOR",és az "ARANYTOROK" bordal és szavalóverseny.

- További képek a fotóalbumban -