Polgármester: Jancecz Lajos
Körjegyző: Gigler Ildikó
Cím: 8855 Belezna Szabadság tér 20.
Tel: 93/377-101
Honlap: wwww.belezna.hu
E-mail: belezna@externet.hu
2007.01.01-től a hivatal elnevezése: Belezna-Nemespátró Községek Körjegyzősége
Székhelye: Belezna, Szabadság tér 20

beleznaÁltalános bemutatás: Belezna határ menti kistelepülés. A Mura-Dráva találkozásától északra, a Mura folyótól keletre található.

Ezen magyar-horvát határszél történelmi nevezetességekben gazdag terület. Itt található a Mura-folyó holtága, és a Mura-folyón 1949-ben lezárt, 1994-ben felújított ideiglenesen működő Zrínyi Miklós komp. Évszázadokon keresztül kötötte össze Belezna-Kakonyát, és Kakonya-Donja-Dubrovát (Alsó-Domború), a komp volt az itt élő magyar és horvát lakta, horvát és magyar lakta települések egyetlen gazdasági, kulturális, rokoni, kettős birtokrendszert összekötő hídja. A visszafolyó-patak torkolatának két partján található: az 1664-ben lerombolt Zrínyi-Újvár. (A vár helyét és a végvári idők emlékét ma egy kopja őrzi.) Északról a még romos állapotú Kakonyai malom és csárda falai,
és a híres Zrínyi-kút, melyet a történelem úgy vésett emlékezetébe, hogy a portyáiról hazatérő költő, hadvezér magát és lovát itt itatta.

beleznaTurizmus, látnivalók:
1994-ben készült el a hősi emlékmű, amely az első és második világháborús hősöknek állít emléket (Szabadság tér). Színesíti a faluképet a település közepén pár éve épült harangtorony. Falunk dísze az 1898-1899-ig épült templom. A község közreműködésével építette id. gróf Zichy Ödön, akinek gótikus síremléke a katolikus templom szentélye mögött van. A szép, parkosított templomkertben álló, éjszakánként fényárban úszó Isten háza - a falu első háza. A templom a neogót stílus jegyében épült. A neogótika a gótikus stílus - mely a középkor utolsó szakaszában kb. a 12. sz. derekán Franciaországban alakult ki - utánérzéseivel, elemeinek felhasználásával kialakult építészeti irány a 19. sz. második felében. A szintén neogót stílusú Mátyás templomról, a Budavári Főtemplomról vették a mintát a tervezők. Helyi védettségű még a 400 éves kocsányos tölgy (Petőfi u. 43. sz. előtt), törzsének körmérete 630cm, magassága 26m.

beleznaIntézmények A körjegyzőség önálló önkormányzattal rendelkezik. 1992-ben felújították és bővítették a Polgármesteri Hivatalt. Beleznán önálló iskola működött. A nyolc tantermes emeletes létesítmény az 1900-as évek elején épült. A tanulók létszáma fokozatosan csökkent. Szervezetileg az iskolához tartozik a napközi otthonos óvoda. Az Önkormányzat címere: Álló, háromszögű pajzs vörös mezejében behajló kék sátor, aljában zöld halommal. A zöld halom előtt vízszintes ezüst hullámpólya. A halmon a település temploma áll arannyal, a bejárati homlokzat felől ábrázolva. A felső, jobb oldali vörös mezőben lebegő, szárán összefogott három arany búzakalász. A bal oldali vörös mezőben lebegő, leveles arany szőlőfürt. A címerpajzsot kétoldalról alul szárán összefogott egy-egy tölgyfaág övezi, arany makk-terméssel a zöld ágakon. A pajzs felett fecskefarok-végződésű, arany szalagon feketével nagybetűs BELEZNA felirat, a településnév előtt és után három-három díszpont. A település címere Címerének (az előlapon bemutatásra került) középpontjában a község neogót stílusú temploma áll. A templom a közösség szellemi-lelki központja. Tornya világtengelyként köti össze az eget és a földet. A templom zöld dombon kapott helyet, ez a domb a település földrajzi adottságait jelképezi.
A címerben található búzakalászok és a szőlőfürt a lakosság hagyományos foglalkozására utalnak. Jellegzetessége még a címernek a hármas szám többszöri előfordulása: 3 kalász, 3 tölgyfalevél, 3 halom, valamint a címerpajzs hármas beosztása: két vörös és egy kék mező. A három az egyik legfontosabb szakrális szám. A totalitást, az isteni rendet, a tökéletességet, a világ hármas osztottságát szimbolizálja.

belezna Községünk 833 lelket számláló történelmi multú, kis dél zalai település, a Mura és a Dráva összefolyásától keletre mint egy négy km-re fekszik. Nevét először az 1332-37-évi pápai tizedjegyzékben említik a segesdi kerület plébániái között. Első földesurai 1414-1436-ig Horváth János és Csipcsey Pál földesurak voltak. A Beleznay család nevével 1451-ben találkozhatunk a feljegyzések között. A falu is róluk kapta a nevét. 1476-ban Szerdahelyi György birtoka volt, 1733-ban Festetich Kristóf tulajdonába került. 1835-ben gróf Festetich László volt Belezna földesura, majd a Horváth és a Rüffly család birtokolta. Az 1903-as gazdacímtár Gróf Zichy Ödön birtokaként is említi Belezna egy részét. Az Ő nevéhez fűződik községünk büszkesége az 1899-ben építetett szép római katolikus templom. Gyönyörű gótikus stílusban a Mátyás templomhoz hasonlóan épült. A vidéki templomok közül egyedülálló. A század elején épült a nyolc tantermes általános iskolánk. Van folyamatosan működő óvodánk is. A falu lakói sokat adnak környezetük tisztaságáért, rendezettségéért. Szinte minden lakóház kertje színpompás virágokkal van elültetve. A házak ablakait szebbnél szebb virágos muskátlik díszítik. Közterületeink is szépek, rendezettek. Az Általános Iskolai oktatást Nagykanizsa intézményfentartói társulás keretében látatja el a Miklósfai álltalános iskolában 2007 szeptemberétől. A falu központjában helyezkedik el a parkosított és virágokkal díszített Polgármesteri Hivatal és a Hősi Emlékmű, a pár éve épült harang torony . Az idelátogatók megnézhetik községünknek ezt a kellemes színfoltját. Érdemes egy pillanatra megállni és körülnézni.

belezna Községünk területén kb. 3 ha parkosított terület van, amely legnagyobbrészt a falu közepén és a sportpálya környékén található. A településtől nyugatra, pár száz méterre helyezkedik el szép környezetben a Horgászegyesület által fenntartott ill. rendben tartott víztározó-horgásztó, amely kitűnő szabadidőprogramot biztosít a pihenni vágyó embereknek. A faluhoz közel van a Dráva és a Mura folyó horvártországi szakasza, amely tájvédelmi terület , különleges növényekkel és ritka madárfajtákkal. A falu határában a Mura folyó és a Principális csatorna torkolatától keletre a vasútállomás és a kompátkelő közelében a Mura folyó árteréből kiemelkedő dombon a Principális csatorna ( volt Kanizsa patak) és a visszafolyó patak ( mely Zala - Somogy megye határa) állnak a volt Kakonyai malom és csárda romjai. Vele szemben délre kiemelkedő erdős dombon Zrínyi Miklós a költő hadvezér, Horvát Bán 1661-ben épített Zrínyi Új-vár helye található, melyet a török 1668-ban rombolt le. E helynek emlékét jelenleg egy kopja őrzi. Az érintett önkormányzatok a várhely feltárásán fáradoznak.

Intézmények:
- Körjegyzőségi hivatal: Belezna Szabadság tér 20.
- Napközisovoda
- Kultúrotthon

Látványosságok:
- Kastély és környéke
- Kisfaludy Stróbl Zsigmond emlékszoba
- Templom

Rendezvények:
- Falunap (augusztus)
- Búcsú (szeptember)

Látnivalók:
1994-ben készült el a hősi emlékmű, amely az első és második világháborús hősöknek állít emléket (Szabadság tér). A település ékessége1899-ben épült templom. A község közremüködésével építette id. gróf Zichy Ödön, akinek gótikus síremléke a katolikus templom szentélye mögött van. A templom a neogót stílus jegyében épült. A községtől nyugatra helyezkedik el a rendben tartott víztározó-horgásztó, amely kitünő lehetőség a sportra, a pihenésre. A település közelében található a Dráva és a Mura folyó horvátországi szakasza, amely tájvédelmi terület különleges növényekkel és ritka madárfajtákkal.

- További képek a fotóalbumban -